Jak powinniśmy przygotować się do pierwszego spotkania z architektem, chcąc omówić projekt kuchni.
Bardzo starannie i jak najlepiej 🙂 Im więcej powiemy architektowi, tym lepszy i bardziej dopasowany projekt stworzy. Warto przygotować rzut budowlany z zaznaczeniem kuchni. Zastanowić się na ile można ingerować w układ ścian i przyłączy. Warto poszukać zdjęć inspiracji oraz kolorystyki, w jakiej dobrze się czujemy. Cenne są także przemyślenia odnośnie sprzętów AGD i materiałów, jakie chcielibyśmy zastosować.
Rodzaje mebli kuchennych.
Meble kuchenne można wykonać z laminatu, akrylu, MDFu, forniru, drewna, forniru kamiennego. Każdy z tych materiałów posiada odrębne właściwości i pozwala na aranżację w konkretnym stylu. Jeżeli np. chcemy mieć kuchnię z matowymi, minimalistycznymi frontami – możemy wybierać między akrylem a frontem z MDFu. Jeżeli interesuje nas front z ramką – polecam fronty lite lub z ramiakiem z MDFu.
Rodzaje blatów? Jakie są między nimi różnice?
Mamy więc klasyczny blat laminowany, można wybierać z dużej gamy kolorystycznej. Blaty te mają przystępne ceny i są często wybierane przez inwestorów.
Blaty granitowe to klasyk, są odporne na wszelkie działania kuchenne i pozwalają na podwieszenie zlewu, co ułatwia utrzymanie blatu w czystości. Jednak nie mamy gwarancji powtarzalności wzoru – każdy kawałek jest inny, tutaj decyduje natura.
Blaty kompaktowe – nowość na rynku – są z kolei bardzo cienkie, mają od 10 do 12 mm i nadają kuchni nowoczesny wygląd. Są odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.
Kolejny typ to blaty ze spieków kwarcowych – równie odporne, piękne i niestety dość drogie.
Dla zwolenników natury polecam blaty lite, olejowane. Wymagają dużej dbałości, ale cieszą oko.
Jakie są najważniejsze kryteria przy projekcie?
Dla mnie najważniejsze jest stworzenie idealnej kuchni oraz zaplanowanie jej w taki sposób, aby była nie tylko piękna, ale i funkcjonalna. Z pomocą przychodzą sprytne rozwiązania kuchenne: szuflady, carga, kosze i inne systemy. Doświadczony projektant podpowie w jaki sposób połączyć formę i funkcję.
Zalety i wady wysp kuchenny. Kiedy to dobre rozwiązanie.
Wyspa kuchenna lubi przestrzeń. Wygląda najlepiej, kiedy jest horyzontalna i rozbudowana. Można zaplanować na niej strefę gotowania, strefę zmywania lub potraktować jako blat roboczy. Ciekawą opcją jest połączenie wyspy z miejscem na posiłek lub z zabudową np. chłodziarki do wina. Jest idealnym łącznikiem między kuchnią a salonem.
Wadą wysp kuchennych jest duża ekspozycja blatów. Potrzebują one sporej przestrzeni w kuchni. Jeżeli chcemy na wyspie gotować lub zmywać – należy przygotować odpowiednie przyłącza na etapie budowy.
Czym powinniśmy się kierować wybierając sprzęt AGD do zabudowy?
Najlepiej kierować się własnym doświadczeniem i potrzebami. W domu za miastem przyda się duża lodówka, w mieszkaniu w centrum – niekoniecznie. Płyta gazowa jest idealna dla tradycjonalistów, płyta indukcyjna – oszczędna i łatwa do utrzymania w czystości. Liczba funkcji w piekarniku czy zmywarce – to wszystko aspekty indywidualne. Zawsze zadaję dużo pytań i na ich podstawie pomagam określić optymalne parametry sprzętów.
Czasami sprzęty AGD mają po prostu pięknie wyglądać – jak okapy wyspowe lub być gadżetem – jak w przypadku chłodziarki do wina 🙂
Czym kuchnia na wymiar różni się od kuchni 'na wymiar’ oferowanych przez duże sieci handlowe?
Takie meble różnią się przede wszystkim dopasowaniem. Meble projektowane pod wymiar są idealnie zaplanowane, jak szyty na miarę garnitur. Mamy możliwość ingerencji w detale, kolory, wyposażenie. W gotowych kuchniach korzystamy z modułów. Nie pozwala to często na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Wybór kolorów i materiałów jest skromniejszy. Warto także pochylić się nad wyposażeniem wnętrz szafek oraz nad jakością ich montażu.
Czy taka kuchnia jest tańsza czy droższa?
Kuchnia z gotowych modułów jest tańsza, niż kuchnia pod wymiar. Jednak w ślad za ceną idą pewne ustępstwa, na które musimy się zdecydować. Jeżeli inwestorzy mają możliwości finansowe zachęcam do kontaktu z profesjonalnym salonem planującym meble pod wymiar.
Triki projektantów?
Moim trikiem jest długa rozmowa i wywiad z inwestorami 🙂 To dzięki temu poznaję ich zwyczaje i wymagania. Dodatkowo stale szkolę się i poznaję nowości w zakresie wyposażenia mebli jak i materiałów kuchennych. To sprawia, że mogę zaproponować idealne rozwiązania.
Ile trwa przygotowanie projektu?
Projekt powstaje około tygodnia do dwóch, zależnie od stopnia skomplikowania i wielkości kuchni.
Zmiany w projekcie, czy są możliwe?
Do momentu podpisania umowy można ingerować w projekt i zmiany są możliwe. Po przekazaniu mebli do realizacji pozostaje czekać na montaż wymarzonej kuchni.
Widełki cenowe?
Widełki cenowe są uzależnione od projektu, zastosowanych materiałów, wyposażenia itp. Każda kuchnia jest wyceniana indywidualnie.
Uważam, że kuchnia jest sercem domu. Ma spełniać nasze oczekiwania, być funkcjonalna i cieszyć oko. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie inspiracji i dobry kontakt z architektem, który nie powinien narzucać swojego zdania, ale słuchać 🙂